- SZYBKOŚĆ. Podczas najwyżej kilku spotkań w ciągu miesiąca można zakończyć sprawę, która w sądzie trwałaby kilka lat.
- NISKIE KOSZTY. W porównaniu z kosztami prowadzenia sprawy w sądzie (opłacenie pełnomocników, różne opłaty sądowe) mediacja jest wyjątkowo tania.
- BRAK STRESU. Przede wszystkim dzięki szybkiemu załatwieniu sprawy, ale też dzięki temu, że strony same ustalają warunki rozwiązania konfliktu, a nie są "zdane na łaskę sądu".
- WIĘKSZA SKUTECZNOŚĆ. Strony, które same wypracowały porozumienie czują się bardziej odpowiedzialne za jego wykonanie i ze swojej strony dbają o wykonywanie postanowień ugody.
- POUFNOŚĆ, ZACHOWANIE TAJEMNICY. Każdego mediatora obowiązuje zachowanie tajemnicy mediacji. Wszystko, co zostanie powiedziane przez strony podczas mediacji jest objęte tajemnicą i nie można odnosić się do tego w sądzie. Daje to stronom niezwykłe poczucie komfortu i pozwala rozmawiać otwarcie, bez obaw.
- BEZSTRONNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ MEDIATORA. W przeciwieństwie do sędziego mediator nie osądza ani nie skłania się do stanowiska jednej ze stron, ale cały czas zachowuje pozycję neutralną, dzięki czemu pomaga zracjonalizować stronom ich stanowiska.
- BEZPOŚREDNI I REALNY WPŁYW NA USTALENIA. To strony same ustalają warunki porozumienia szyte na miarę ich potrzeb i możliwości. Mediator nie narzuca rozwiązań, ale jedynie pozwala stronom znaleźć płaszczyznę komunikacji.
- OCZYSZCZENIE Z NEGATYWNYCH EMOCJI. Nieoceniona zaleta, dzięki której strony mają szansę (jeśli tylko zechcą) kontynuować współpracę i budować dalsze konstruktywne relacje.
- DOBROWOLNOŚĆ. Z mediacji w każdej chwili można zrezygnować, nawet w połowie trwającej sesji. Nie ma obowiązku zawarcia ugody podczas mediacji, a strony zawsze mogą dochodzić swych praw przed sądem.
WAŻNE: Wszczęcie mediacji przerywa bieg terminu przedawnienia!!